انواع نژاد های عروس هلندی

5
(1)

رنگدانه ها، مسئول تولید رنگ های مختلف در پر های عروس هلندی (Cockatiel) هستند. رنگدانه ملانین مسئول تولید رنگ های تیره تر مثل خاکستری و آبی بوده و رنگ های روشن تر مانند زرد و نارنجی را رنگدانه های خانواده کاروتنوئید تولید می‌کنند. جهش های عروس هلندی که باعث تغییر رنگ پر هایشان می‌شود، ممکن است با تغییر در ژن مسئول تولید رنگدانه اتفاق بیافتد و یا به طور کلی باعث غیرفعال شدن آن ژن شود. جهش هایی که در رنگدانه ها اتفاق می‌افتد، از پدر و مادر به نسل بعدی منتقل می‌شوند و به همین سبب، نژاد های مختلف عروس هلندی به وجود آمده اند. در لیست زیر، ۹ مورد از شناخته شده ترین این جهش ها را مشاهده می‌کنید:

 • نژاد خاکستری (Gray)

انواع نژاد های عروس هلندی

عروس هلندی های خاکستری، نژاد معمولی محسوب می‌شوند؛ زیرا هیچ گونه جهشی در رنگدانه های خود نشان نمی‌دهند. بدن این پرندگان به رنگ خاکستری بوده و روی بال ها و دمشان، لکه های سفید رنگ وجود دارد. آن ها به طور معمول دارای لکه های نارنجی رنگ روی گونه های خود هستند؛ در عروس هلندی خاکستری ماده، سر دارای پر های زرد و خاکستری و در نر ها پس از بلوغ، پر های سر به طور کامل زرد رنگ می‌شوند. این نژاد، از متداول ترین عروس هلندی هایی است که یافت می‌شوند و وقتی اسم عروس هلندی را میشنوید، احتمالا اولین تصویری که به ذهنتان می آید از نژاد خاکستری است!

 • نژاد صورت زرد (Yellow Face)

انواع نژاد های عروس هلندی

این عروس هلندی ها، به نژاد خاکستری بسیار شباهت دارند اما برخلاف آن ها، به جای لکه های نارنجی، روی صورت خود لکه های زرد رنگ دارند. طوطی های این نژاد ممکن است روی سر خود در ناحیه تاج نیز پر های زردرنگ داشته باشند اما بقیه بدنشان همانند نژاد خاکستری بوده و هیچ رنگی به غیر از خاکستری و سفید، در آن یافت نمی‌شود.

 • نژاد صورت سفید (White Face)

انواع نژاد های عروس هلندی

پرندگان این نژاد نیز همانند دو مورد قبلی، رنگ های خاکستری و سفید بدن خود را حفظ می‌کنند اما بر خلاف این دو، هیچ پر زرد و نارنجی روی صورت خود ندارند. پرندگان نر این نژاد معمولا دارای پر های سفید روی صورت خود هستند اما ماده ها، سر های کاملا خاکستری رنگ دارند.

 • نژاد مرواریدی (Pearl)

انواع نژاد های عروس هلندی

این نژاد، دارای لکه های رنگی روی پر های خود هستند و از این جهت، تفاوت خود را نشان می‌دهند. به این لکه های رنگی اصطلاحا مروارید گفته می‌شود و دلیل نام گذاری این نژاد نیز همین است. لکه های مرواریدی آن ها معمولا سفید رنگ است و ممکن است روی صورت خود، پر های زرد رنگ روشن نیز داشته باشند.

 • نژاد نقره ای (Silver)

انواع نژاد های عروس هلندی

این نژاد عروس هلندی، دارای جهش های فراوانی بوده که به طور کامل رنگ خاکستری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این جهش ها باعث می‌شوند تا پر های خاکستری آن ها خود را به رنگ نقره ای نشان دهند. این نژاد، روی پر های بال ها و دم خود لکه های سفید رنگ معمول را دارا هستند. دارای گونه های زرد یا نارنجی بوده و پر های صورت و تاجشان نیز دارای هاله ای زرد رنگ هستند.

 • نژاد سینامون یا دارچینی (Cinnamon)

انواع نژاد های عروس هلندی

عروس هلندی های این نژاد، دارای بدنی رنگ پریده با پر های زرد-قهوه ای هستند که حالتی مات و خنثی دارند. ممکن است رو و یا زیر بال های خود دارای پر های خاکستری باشند. همچنین، چشم های آن ها دارای هاله ای قرمز رنگ بوده و پر های صورت سفیدشان نیز ممکن است دارای مقادیری پر زرد رنگ باشد.

 • نژاد ابلق (Pied)

انواع نژاد های عروس هلندی

این نژاد، دارای لکه های سفید رنگی روی بدن خود بوده که در آن ها، به سبب جهش، رنگدانه ها به طور کامل غیرفعال شده اند. این لکه ها ممکن است در هر نقطه ای از بدن خود را نشان دهند و در اندازه نیز با یکدیگر یکسان نیستند. به همین جهت، هیچ دو عروس هلندی ابلقی نیستند که کاملا مشابه یکدیگر باشند. پرندگان این نژاد، دارای پر های زرد رنگ در صورت خود بوده و گونه هایشان نارنجی است.

 • نژاد لوتینو (Lutino)

انواع نژاد های عروس هلندی

عروس هلندی های نژاد لوتینو هیچ رنگدانه ملانینی تولید نمی‌کنند و به همین جهت، هیچ پر خاکستری ندارند. بدن این پرندگان معمولا به طور کامل سفید بوده اما در بعضی اوقات، اطراف پر های بالشان پر های زرد روشن نیز رشد می‌کنند. این نژاد دارای گونه های نارنجی، صورت زرد رنگ و چشم های قرمز هستند.

 • نژاد آلبینو (Albino)

انواع نژاد های عروس هلندی

این نژاد ترکیبی از عروس هلندی های لوتینو و صورت سفید است. در این پرندگان، هیچ رنگدانه ای تولید نمی‌شود و به همین جهت، دارای ظاهری کاملا سفید رنگ بوده و چشم هایشان نیز قرمز است. اگرچه که آن ها ظاهری مشابه حیوانات مبتلا به آلبینیسم یا زالی دارند، اما این سندرم به طور واقعی در عروس هلندی بروز نمی‌یابد و در واقع نژاد آلبینو، لوتینو صورت سفید محسوب می‌شود.

 • نژاد زمردی/زیتونی (Emerald/Olive)

انواع نژاد های عروس هلندی

یافتن این نژاد در طبیعت، امری نزدیک به غیرممکن است و تنها در برخی پرورشگاه های عروس هلندی ها، می‌توان آن ها را یافت. این پرندگان، به نژاد خاکستری شباهت زیادی دارند اما به علت نوعی جهش، توانایی آن ها در تولید ملانین کاهش یافته و باعث شده تا پر های آن ها هاله ای سبز/زیتونی رنگ را پیدا کند. این هاله سبز ممکن است بسیار روشن بوده و یا کاملا زیتونی رنگ باشد.

 • نژاد آبی (Blue)

انواع نژاد های عروس هلندی

عروس هلندی های نژاد آبی، به طور کامل سفید رنگ بوده و دارای لکه های سیاه و پر های آبی رنگ در دم خود هستند. پرندگان این نژاد هیچ رنگ زرد و یا نارنجی روی صورت خود نداشته و یکی از کمیاب ترین نژاد های عروس هلندی محسوب می‌شوند.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

برای ثبت امتیاز، روی ستاره مورد نظر کلیک کنید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد امتیازها : 1

اولین نفری باشید که امتیاز می‌‌دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
×
پیمایش به بالا