تغذیه قناری

5
(1)

دانش ما از تغذیه پرندگان به دلیل آگاهی بیشتر از اهمیت تغذیه و افزایش تحقیقات در مورد نیازهای مختلف پرندگان، به طور مداوم در حال تغییر است. مانند همه حیوانات دیگر، پرندگان به تعادل مناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. گونه های مختلف پرندگان نیز اغلب به غذاهای متفاوتی نیاز دارند.

تغذیه قناری

آیا باید نگران این باشم که قناری من چه می خورد؟

اهمیت تغذیه مناسب در مورد پرندگان خانگی به دلیل عدم آگاهی، به طور معمول نادیده گرفته می شود. در وهله اول، شما باید در مورد تغذیه قناری خود با یک دامپزشک پرندگان صحبت کنید. خیلی اوقات، صاحبان این پرندگان تصور می کنند که قناری خود را با یک رژیم غذایی مناسب تغذیه می کنند، در حالی که واقعیت اینطور نیست.
تغذیه نامناسب یکی از دلایل رایج بسیاری از مشکلات سلامتی و بیماری ها در پرندگان است. پرندگان برای حفظ سلامت خود، به چیزی بیش از دانه و آب نیاز دارند. سلامتی پرنده شما بستگی به نحوه تغذیه آن ها دارد. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که پرنده شما به اندازه کافی باهوش نیست که بتواند یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کند و مانند انسان، به سمت چیزهای خوش مزه تر جذب می شوند، که اغلب یک رژیم غذایی با محتوای چربی افزایش یافته است که منجر به بروز مشکلات متعددی می شود.

قناری ها در طبیعت چه می‌خورند؟

قناری های وحشی عموماً دانه خوار هستند و از دانه های مختلف (از جمله دانه های گیاهان) تغذیه می کنند. در طبیعت، از آنجایی که بسته به فصل دانه های در دسترس قناری ها تفاوت هایی خواهند داشت. به همین جهت، در برخی از فصول که دانه های کمتری در دسترس هستند، حشرات و برخی میوه ها بخش عمده ای از رژیم غذایی قناری ها را تشکیل می دهند.

تغذیه قناری

غذای مناسب قناری در خانه چیست؟

پرندگانی که در خانه نگهداری می شوند، باید همواره از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع تغذیه شوند. قناری هایی که مقادیر زیادی دانه می خورند در برابر چاقی و سایر مشکلات تغذیه ای آسیب پذیر هستند و در بسیاری از مواقع به چنین عارضه هایی دچار می شوند. تکه های ریز شده سبزیجات مانند جعفری، هویج، کلم پیچ، کاهو برگ قرمز را می توان چندین بار در هفته در اختیار آن ها گذاشت.

دانه ها
قناری های وحشی انواع مختلفی از دانه ها را در طبیعت می خورند. دانه های مخلوط بسته بندی شده موجود در بازار برای قناری، ممکن است حاوی ۲ الی ۵ نوع دانه مختلف باشد. با این حال، این دانه ها سرشار از چربی و کربوهیدرات هستند و به تنهایی نمی توانند تمامی نیاز های پرنده را برطرف کنند.

رژیم غذایی که تماما از دانه تشکیل شده باشد، به هیچ عنوان یک تغذیه کامل محسوب نمی شود.  تغذیه نامناسب می تواند منجر به بروز انواع بیماری های مختلف شود و به طور بالقوه عمر قناری شما را کوتاه کند. هنگامی که شما دانه مخلوط در اختیار پرنده خود قرار می دهید، معمولا پیش می آید که آن ها به یک یا دو مورد از این دانه ها علاقه بیشتری نشان دهند و تنها از آن ها تغذیه کنند. دانه ارزن معمولا انتخاب اول قناری ها محسوب می شود و به خوردن آن علاقه زیادی نشان می دهند. اما همان طور که قبل تر ذکر شد، ارزن و یا هر دانه دیگری به تنهایی نمی تواند نقش یک رژیم غذایی کامل را برای پرنده ایفا کند.
دانه های روغنی مانند ارزن، با اینکه ممکن است توسط پرنده به دیگر انواع غذا ها ترجیح داده شوند، از نظر تغذیه ای ناقص هستند. دانه ها فقط باید بخش کوچکی از رژیم غذایی قناری را تشکیل دهند و هرگز تنها غذایی که در اختیار آن ها قرار می گیرد، نباشند.
شما می توانید در طول روز به ازای هر قناری، ۱ الی ۲ قاشق چایخوری از ترکیب پلت همراه با مقدار کمی از دانه های روغنی را در اختیار آن ها قرار دهید. اگر بیش از یک قناری در قفس وجود دارد، باید از ظروف یا کاسه های غذای جداگانه استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که همه پرندگان به طور مساوی به غذا دسترسی دارند. در شرایطی که تعداد آن ها خیلی زیاد باشد و امکان ارائه ظرف جداگانه وجود نداشته باشد، ظرف غذا باید به اندازه ای بزرگ باشد که چند پرنده بتوانند همزمان از یک ظرف غذا بخورند.

تغذیه قناری
انواع مختلفی از ارزن

پلت
انواع مختلفی از پلت ها در رنگ ها، شکل ها و اندازه های مختلف برای رفع نیازهای غذایی پرندگان تولید شده است. پلت، رژیم غذایی ایده آلی است که تمامی مواد مورد نیاز بدن پرنده را تامین می کند. پرندگانی که از رژیم غذایی تمام دانه استفاده می کنند و تا به حال پلت نخورده اند، باید به آرامی رژیم غذاییشان را تغییر داد و قطع ناگهانی دانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در حالت ایده آل، پلت می بایست تقریباً ۷۵ الی ۸۰ درصد از غذای مصرفی روزانه پرنده شما را تشکیل دهد. تغییر رژیم غذایی قناری های بالغی که در با جیره دانه ای پرورش می یابند ممکن است به سختی صورت گیرد و پروسه ای زمان بر خواهد بود.

پرندگانی که از جوجگی به خوردن پلت عادت کنند، در سن بزرگسالی تغذیه بسیار بهتر و راحت تری خواهند داشت.
تبدیل پرندگان دانه خوار به رژیم غذایی پلتی همیشه آسان نیست. در ابتدا، پرندگان ممکن است پلت ها را به عنوان غذا تشخیص ندهند. برای شروع، می توانید اول صبح که پرنده شما گرسنه است، پلت ها را در ظرفی جداگانه در اختیارشان قرار دهید. اگرچه احتمال این وجود دارد که در ابتدا تمایلی به خوردن پلت ها نشان ندهند، اما به مرور زمان از روی کنجکاوی به سراغ آن ها می روند و آرام آرام، به خوردن پلت علاقه مند می شوند. هنگام تبدیل یک پرنده دانه خوار به جیره پلتی، بسیار مهم است که پرنده خود را روزانه وزن کنید تا مطمئن شوید که وزن کم نمی کند. اگر در این پروسه با مشکلی مواجه شدید، حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

تغذیه قناری
غذای مخصوص قناری

میوه ها و سبزیجات
میوه ها، سبزیجات باید حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد از رژیم غذایی روزانه قناری ها را تشکیل دهند. کاهو و کرفس ارزش غذایی بسیار پایینی دارند و نباید به طور دائمی در اختیار پرنده قرار گیرند. همچنین، آووکادو برای پرندگان ایجاد مسمومیت کرده و به هیچ عنوان نباید قناری خود را با آووکادو تغذیه کنید.
در ابتدا، میوه ها و سبزیجات باید کاملا شسته شوند تا مواد شیمیایی و باکتری ها از بین بروند. سپس باید متناسب با اندازه پرنده، به قطعات کوچک تقسیم شوند. همچنین، لازم نیست پوستشان را بکنید. میوه ها و سبزیجات را در ظرفی جداگانه بریزید و با غذای خشک مخلوط نکنید. سبزیجات یا میوه های مصرف نشده و اضافه را پس از چند ساعت دور بریزید، زیرا ممکن است پس از مدتی باکتری ها و قارچ ها روی آن ها شروع به رشد کنند و پرنده شما دچار عفونت دستگاه گوارش شود. اگر به نظر می رسد که پرنده شما علاقه خاصی به یک ماده غذایی خاص دارد، حجم این غذا را کاهش دهید یا به طور موقت آن را از جیره غذایی حذف کنید تا پرنده به خوردن دیگر غذا ها ترغیب شود.

آب
آب تازه و تمیز باید همیشه در دسترس باشد. در صورتی که آب لوله کشی کیفیت پایینی دارد، از آب معدنی استفاده کنید. ظرف آب پرنده باید روزانه به طور کامل با آب و صابون شسته شوند.

تغذیه قناری

آیا میتوانیم غذای خودمان را به قناری بدهیم؟

به عنوان یک قاعده، قناری شما می تواند هر غذای سالم و مغذی که شما و خانواده تان می خورید را در مقادیر بسیار کم بخورد. دستورالعمل های کلی که در بالا مورد بحث قرار گرفت را دنبال کنید. سبزیجات پخته یک خوراکی عالی هستند، اما تنها در صورتی که بدون نمک ، ادویه و روغن باشند. غذاهای فرآوری شده مانند پنیر، کلوچه، چیپس، پفک و آب نبات هرگز نباید به پرنده داده شوند. خوراکی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه نیز می توانند برای پرندگان سمی باشند.

آیا پرنده من در طول زندگی خود نیازهای غذایی متفاوتی خواهد داشت؟

پرندگانی بسیار جوان، تحت استرس، زخمی، در دوره تخم‌گذاری و یا مادر و پدری که جوجه دارند و به جوجه های خود غذا می دهند، ممکن است شرایط خاصی داشته باشند و طبق آن، نیاز های غذاییشان تغییر کند. در این مواقع، بهتر است که با دامپزشک متخصص پرندگان مشورت کنید.

آیا پرنده من به مکمل های ویتامینی و مواد معدنی نیاز دارد؟

دامپزشک متخصص پرندگان، می تواند به شما در ارزیابی رژیم غذایی و نیازهای خاص پرنده کمک کند. پرندگانی که ۷۵ الی ۸۰ درصد از رژیم غذاییشان از پلت تشکیل شده، معمولا به چنین مکمل هایی نیاز ندارند. برخی از ویتامین‌ ها یا مواد معدنی خاص، ممکن است در دوره های مختلف زندگی پرنده اهمیت بیشتری داشته باشند و نیاز به آن ها افزایش یابد (به عنوان مثال، در دوره تخم‌گذاری، پرنده ممکن است به مکمل کلسیم نیاز داشته باشد). در مورد نیازهای خاص پرنده خود با دامپزشک خود مشورت کنید. انواع مختلفی از مکمل‌ های ویتامینی و مواد معدنی برای پرندگان در دسترس است و باید تحت راهنمایی یک دامپزشک متخصص در زمینه پرندگان، تجویز شود.

تغذیه قناری

سخن پایانی

تغذیه پرندگان، از جمله قناری، دارای اصول خاصی است که در صورت عدم رعایت آن ها، ممکن است پرنده شما دچار مشکلات متعددی شود و تهیه یک رژیم غذایی ایده آل، مهم ترین قدم در حفظ سلامت حیوان خانگی شما است. در صورتی که سوالات بیشتری داشتید، می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

برای ثبت امتیاز، روی ستاره مورد نظر کلیک کنید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد امتیازها : 1

اولین نفری باشید که امتیاز می‌‌دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
×
پیمایش به بالا