تغذیه عروس هلندی

5
(2)

در ارتباط با تغذیه پرندگان زینتی، اطلاعات زیادی در دسترس است و هرچه زمان می‌گذرد، بر دانش ما در این رابطه افزوده می‌شود. این امر به علت افزایش آگاهی ما در ارتباط با مواد مورد نیاز بدن و همچنین، مطالعات صورت گرفته روی حیوانات حیات وحش است. پرندگان نیز مانند انسان و دیگر حیوانات، نیازمند مقادیر متناسب کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین ها، مواد معدنی و آب هستند و این نیاز در پرندگان مختلف به همین علت، با دیگری نیز متفاوت است.

آیا باید درباره غذایی که عروس هلندیتان می‌خورد نگرانی داشته باشید؟

امر تغذیه و مواد مغذی مورد نیاز، یکی از عواملی است که توسط بسیاری از صاحبان عروس هلندی ها نادیده گرفته می‌شود. جمعیت کثیری این تصور را دارند که غذایی که به پرنده خود می‌دهند، متناسب با نیاز های او است اما واقعیت برخلاف این موضوع است. از آنجایی که در بسیاری از اوقات، به جهت تغذیه نامناسب، این حیوانات به بیماری های متعددی مبتلا می‌شوند، اصلاح جیره غذایی و تلاش برای بهبودی آن، از مهم ترین اقداماتی است که صاحبان این پرندگان می‌بایست انجام دهند. شما با مطالعه این مقاله و از آن مهم تر، مشورت با دامپزشک متخصص پرندگان، می‌توانید رژیم غذایی متناسب با نیاز های عروس هلندی خود را در اختیار او قرار دهید.
اینکه پرنده شما غذای خود را بخورد و گرسنه نماند، به تنهایی کافی نیست و باید نیاز های مختلف بدن وی را با اصلاح رژیم غذایی، تامین کنید.

غذای عروس هلندی در طبیعت چیست؟

عروس هلندی ها در طبیعت از گیاهان، دانه ها و میوه هایی که در محیط زندگیشان پیدا کنند تغذیه می‌کنند. این پرندگان، سابقه حمله به مزارع کشاورزی در برخی نقاط را نیز دارند. تمایل آن ها به تغذیه از دانه های روغنی و غلات، باعث می‌شود تا به راحتی به عارضه چاقی و کبد چرب مبتلا شوند و از دیگر عوارض رژیم غذایی نامناسب نیز می‌توان به پرکنی، تخم ماندگی، ضعف و حتی فلجی اشاره کرد. رژیم غذایی متناسب با نیاز های این پرندگان می‌بایست تحت هر شرایطی رعایت شود.

از چه دانه هایی برای تغذیه عروس هلندی استفاده کنیم؟

انواعی از دانه های روغنی در دسترس شما هستند که می‌توانید از آن ها برای تغذیه عروس هلندی خود استفاده کنید. این پرندگان، بیش از دیگر طوطی سانان به خوردن دانه های روغنی تمایل نشان می‌دهند اما در طبیعت، به علت تغییر فصل، مجبور می‌شوند تا از دانه ها و حتی میوه های متنوعی تغذیه کنند. رژیم غذایی که تنها از دانه های روغنی مانند ارزن، کتان و تخمه آفتابگردان تشکیل شده باشد دارای مقادیر بسیار بالای چربی بوده و در تضاد با آن، پروتئین، فیبر، ویتامین آ و کلسیم پایینی دارد. به همین سبب، موجب کوتاهی طول عمر پرنده شما می‌شوند و در کنار آن، مستعد بیماری های متابولیکی و عفونی مختلفی نیز خواهند شد. حتی در برخی مواقع، با اینکه از دانه های روغنی متنوعی برای تغذیه عروس هلندی استفاده شده، مشاهده می‌شود که این پرندگان تنها یک یا دوتا از انواع دانه مورد علاقه خود را می‌خورند و تمایلی به تغذیه از بقیه دانه ها نشان نمی‌دهند. ارزن و تخمه آفتابگردان دو مورد از اصلی ترین این دانه ها بوده و تقریبا تمامی عروس هلندی ها به تغذیه از این دو علاقه فراوانی نشان می‌دهند. به همین سبب، بهترین راهکار برای مقابله با این امر استفاده از مقادیر کمتر اما با کیفیت تری از دانه های مخلوط بوده تا پرنده مجبور به تغذیه از همه آن ها شود.

تغذیه عروس هلندی
انواعی از دانه های روغنی برای تغذیه عروس هلندی

مقدار دانه ای که به عروس هلندی خود میدهید چقدر باشد؟

به طور کلی، یک و نیم تا دو قاشق چایخوری از دانه های مخلوط شده در روز، به ازای هر عروس هلندی کافی است (اگرچه جثه پرنده نیز مهم است). اگر تعداد پرندگانی که نگهداری می‌کنید بیشتر از یک عدد باشد، بهتر است تا برای هر کدام ظرفی جدا استفاده کنید تا مطمئن شوید که بیشتر غذا توسط یکی از آن ها خورده نمی‌شود. اگرچه در صورتی که از تعداد زیادی پرنده در یک قفس نگهداری کنید، این امر تقریبا غیرممکن خواهد بود. در صورتی که مقدار دانه باقی مانده در انتهای روز زیاد باشد، نشان دهنده آن است که غذای زیادی در اختیار پرندگان خود قرار می‌دهید. به خاطر داشته باشید که دانه های روغنی تنها بخش کوچکی از یک رژیم مناسب و متعادل را تشکیل می‌دهند.

پلت و غذاهای فرموله شده

پلت و غذاهای فرموله بسته بندی شده طراحی و تولید شده اند تا تمامی نیاز های تغذیه ای پرنده را برآورده کنند. انواع مختلفی از غذا های تجاری وجود دارند که برای انواع سنین و یا بیماری های پرندگان به بازار عرضه می‌شوند. جوجه هایی که توسط انسان با سرلاک تغذیه و از ابتدا دستی می‌شوند، به راحتی به خوردن پلت عادت می‌کنند. به خاطر داشته باشید که اصلاح رژیم غذایی پرنده و پیش روی به سمت تغذیه از پلت، ایده آل ترین حالت ممکن برای اطمینان از برآورده شدن تمامی نیاز های غذایی وی خواهد بود.

تغذیه عروس هلندی
تغذیه عروس هلندی

چکار کنم تا عروس هلندی من به خوردن پلت عادت کند؟

عادت دادن عروس هلندی های دانه خوار به تغذیه از پلت، به طور معمول کار آسانی نیست. دشواری این امر در پرندگان بالغ، شدت می‌گیرد؛ زمانی که شما پلت را داخل قفس قرار می‌دهید، پرنده شما در ابتدا آن را به عنوان غذا شناسایی نمی‌کند. بهترین روش برای مقابله با این مشکل، صبر پیشه کردن بوده و در طی چند هفته، می‌توانید از مقدار دانه ای که در اختیار عروس هلندی خود قرار می‌دهید بکاهید و در طول این مدت، پلت را در ظرفی جدا به صورت دائمی در دسترس او قرار دهید. برخی از صاحبان این پرندگان، پلت ها را داخل دانه ها مخلوط می‌کنند تا پرنده آن را به عنوان غذا شناسایی کند؛ این کار می‌تواند در ابتدا به این پروسه سرعت ببخشد اما به خاطر داشته باشید که این پرندگان به هیچ عنوان به صورت تصادفی از پلت تغذیه نخواهند کرد و تنها هنگامی سراغ آن می‌روند که مطمئن شوند نوعی غذا است. اصلاح جیره غذایی طوطی ها، می‌تواند روز ها، هفته ها یا حتی ماه ها زمان ببرد. اگر چند عروس هلندی داخل یک قفس دارید، می‌تواند به این امر کمک کند؛ زیرا اگر یکی از آن ها به خوردن پلت تمایل نشان دهد، بقیه نیز سراغ آن می‌روند.
به هیچ عنوان دانه ها را به یکباره از دسترس پرنده خود خارج نکنید، مگر مطمئن شدید که عروس هلندی شما از مقداری پلت و یا میوه و سبزیجات دیگر تغذیه می‌کند. طوطی سانان، پرندگانی لجباز هستند اما هوش بالایی دارند. به خاطر داشته باشید که این شما هستید که باید به پرنده خود بیاموزید تا از چه چیزی برای تغذیه استفاده کند؛ بنابراین باید صبور باشید و در صورتی که این پروسه برای شما یا پرنده تان استرس زا بود، با دامپزشک خود مشورت کنید.

میوه ها و سبزیجات

تغذیه عروس هلندی
تغذیه عروس هلندی

به طور کلی، به غیر از تعدادی غذا که برای طوطی ها سمی هستند، تمامی میوه ها و سبزیجاتی که خودتان می‌خورید را می‌توانید در اختیار پرنده خود قرار دهید. میوه ها و سبزیجات می‌بایست بین ۲۰ تا ۲۵ درصد رژیم غذایی عروس هلندی را شامل شوند. سبزیجات کمرنگ پر آب مانند کاهو و کلم، دارای ارزش غذایی پایینی هستند و آووکادو نیز می‌تواند برای طوطی شما ایجاد مسمومیت کند.
میوه و سبزی که در اختیار پرنده خود می‌گذارید را به خوبی بشورید و طبق اندازه پرنده خود، آن را خرد کنید. همچنین، کندن پوست میوه ها الزامی نبوده و می‌توانید آن ها را با پوست در اختیار طوطی خود قرار دهید.
یک روش که در اصلاح جیره غذایی عروس هلندی و دیگر طوطی سانان می‌توانید استفاده کنید، آن است که با پرنده خود مانند یک کودک رفتار کنید؛ غذاهای متنوع و مفید در اختیار او قرار دهید و در صورتی که تمایلی به خوردن آن ها نشان نداد، تسلیم نشوید و ادامه دهید.
همچنین، یک ظرف پر از آب تمیز و تازه باید در کل روز در قفس پرنده حضور داشته باشد. در طول روز، ظرف آب را بشویید و محتویات داخل آن را نیز تعویض کنید.
بهتر است تا از غذای خودتان به عروس هلندی خود ندهید. اگرچه مقادیر کم غذاهایی همچون نان، برنج، گوشت مرغ و پنیر مشکل ویژه ای ایجاد نمی‌کند اما مصرف بیش از اندازه آن ها نیز توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از ادویه جات نیز از ممنوعات بوده و دیگر مواردی همچون چیپس، پفک، شکلات و غیره نیز به هیچ عنوان نباید توسط پرنده مصرف شوند.

آیا عروس هلندی در طول زندگی خود به غذاهای مختلف نیاز دارد؟

در سنین مختلف و همچنین در دوره تخم گذاری، بزرگ کردن جوجه ها و مواقعی که پرنده دچار استرس باشد، نیاز های غذایی آن ها تغییر می‌کند و بهترین روش برای اطمینان از اینکه غذای مناسبی را در اختیار طوطی خود قرار داده اید، مشورت با دامپزشک متخصص است.

آیا استفاده از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی ضروری است؟

به طور کلی، پرنده ای که از پلت تغذیه کرده و بین ۷۵-۸۰ درصد غذای خود را مصرف می‌کند، نیاز ویژه ای به مکمل های این چنینی ندارد؛ اما در بسیاری از مواقع شرایط اینگونه نیست. به همین جهت، استفاده از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی به صورت هفتگی یا ماهانه، توصیه می‌شود. بهترین روش برای استفاده از این مکمل ها، به صورت مستقیم، محلول داخل آب و یا مخلوط کردن با غذای مرطوب است. ریختن پودر یا قطره ویتامینی روی غذای خشک کاری بیهوده بوده، زیرا بیشتر آن به انتهای ظرف غذا می‌رود و توسط پرنده استفاده نمی‌شود. در برخی موارد مانند تخم گذاری و بیماری، نیاز های پرنده به برخی ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر می‌شود و بهتر است تا از دامپزشک خود در این باره کمک بگیرید.

آیا استفاده از سنگ ریزه کار درستی است؟

پرندگان در طبیعت، هنگام تغذیه مقادیری از سنگ ریزه را نیز می‌خورند، زیرا به هضم غذای آن ها کمک می‌کند.
درباره استفاده از سنگ ریزه در رژیم غذایی پرندگان خانگی، بحث هایی وجود دارد اما به طور کلی، منطقی ترین راه آن است که شما این سنگ ریزه ها را در ظرفی جداگانه قرار دهید تا پرنده شما بتواند تصمیم بگیرد که تمایلی به خوردن آن ها دارد یا خیر. همچنین، به هیچ عنوان آن ها را کف قفس نریزید، زیرا ممکن است در پروسه خوردن آن ها، به علت حضور مدفوع در کف قفس، طوطی شما به بیماری های گوارشی مبتلا شود. همچنین، سنگ ریزه هایی که دارای ذغال هستند، باعث می‌شوند تا برخی ویتامین ها غیرفعال شوند و اجازه جذب آن ها توسط سیستم گوارشی پرنده را نمی‌دهند. همچنین، اینکه عروس هلندی شما مقدار زیادی سنگ ریزه بخورد امری غیرطبیعی بوده و ممکن است نشانه کمبود مواد معدنی یا بیماری باشد.

جمع بندی

  • همیشه مقدار غذای مصرفی پرنده در طول روز را زیر نظر داشته باشید.
  • روزانه آب تمیز در اختیار پرنده قرار دهید.
  • روزانه غذای تمیز در اختیار پرنده قرار دهید.
  • سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید و آن ها را به مدت طولانی داخل قفس قرار ندهید.
  • ظرف های آب و غذا را هر روز تمیز کنید.
  • اگر پرنده شما از غذایی خوشش نیامد، به این معنا نیست که هیچوقت آن را نخواهد خورد – به تلاش خود ادامه دهید و تسلیم نشوید!

برخی غذاهای مفید برای عروس هلندی:

  • میوه: سیب، موز، زرآلو، بلوبری، طالبی، گیلاس و آلبالو (بدون هسته)، نارگیل، انجیر، انگور، گریپ فروت، کیوی، هندوانه، خربزه، انبه، نارنگی، پرتقال، پاپایا، هلو، گلابی، فلفل (سبز، قرمز، تند)، آناناس، آلو، انار، تمشک، توت فرنگی
  • سبزیجات: مارچوبه، چغندر، بروکلی، کاهو، هویج، خیار، برگ قاصدک، کاسنی فرنگی، کلم، کلم پیچ، هویج وحشی، کدو حلوایی، راپینی، اسفناج، کدو، سیب زمینی شیرین، کدو سبز، گوجه فرنگی (برگ گوجه فرنگی و بخش های سبز رنگ سمی هستند)
  • متفرقه: حبوبات پخته (مانند لوبیا، عدس، نخود)، سویا، جوانه گندم، ذرت، سیب زمینی (ترجیحا پخته)، برنج (قهوه ای بهتر از سفید)

نظر خود را به اشتراک بگذارید

برای ثبت امتیاز، روی ستاره مورد نظر کلیک کنید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد امتیازها : 2

اولین نفری باشید که امتیاز می‌‌دهید

1 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه عروس هلندی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
×
پیمایش به بالا